سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
اگر کارگری کرونا بگیرد کسی خبر دار نمی شود!
14 آوریل 2021 - 21:25
شناسه : 1039
بازدید 267
1

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه اگر هنرمند یا مسئولی به کرونا مبتلا شود استوری می گذارد تا همه متوجه شوند ولی اگر کارگری کرونا بگیرد کسی خبردار نمی شود، گفت: ادارات کار باید مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را که لازم اجرا است در خصوص دورکاری کارگران و تعطیلی بنگاهها و کارگاهها به کارفرمایان بخشنامه کنند و اجازه حضور کارگران در شرایط خطرناک کرونایی را ندهند.

ارسال توسط :
پ
پ

ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا، درباره لزوم دورکاری کارگران در شرایط کرونایی حاضر اظهار کرد: از زمان شیوع پاندمی کرونا کارگران کارگاهها آنطور که باید مورد حمایت قرار نگرفته اند در حالی که وقتی بخشنامه ای از سوی دولت یا مصوبه ای از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صادر می شود همه مجموعه های دولتی اعم از بانکها، دفاتر خدماتی، ادارات و سازمانهایی که مرتبط با دولت هستند، اقدامات و محدودیتهای لازم را اجرا و نیروهای کار خود را یک سوم می کنند یا به شکل دورکاری و ۵۰ درصد به کار می گیرند.

وی خاطرنشان کرد: سلامت جامعه زحمت کش کارگری به عنوان نیروی مولد کشور نباید مورد غفلت قرار گیرد و کارفرمایان با این توجیه که ماسک و دستکش و اقلام بهداشتی در اختیار نیروی کار قرار می دهند نباید کارگران را در شرایط خطرناک کرونایی مجبور به کار کنند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تصریح کرد: متاسفانه برخی از کارفرمایان اجازه نمی دهند که کارگران دورکار شوند و تنها یک عده معدود از کارگران کارخانه ها و بنگاهها تعطیل شده اند در حالی که وقتی ستاد مقابله با کرونا مصوبه ای را ابلاغ می کند لازم الاجرا است و همه باید از آن تبعیت کنند.

چمنی افزود: آن دسته کارفرمایانی هم که حاضر به پیروی از مصوبات می شوند و نیروهای کارشان را یک سوم می کنند بعضا می بینیم که حقوق ایام دورکاری را به کارگر نمی دهند که این ظلم و احجاف در حق کارگران است.

این مقام ارشد کارگری با بیان اینکه در چنین شرایطی ادارات کار باید بخشنامه های دولتی را به تمام مجموعه های مشمول قانون کار در استانها ابلاغ کنند، اظهار کرد: ادارات کار باید به کارخانه ها یا کارگاههایی که تعطیلی آنها به تولید ضرر نمی زند و اگر نیروهای کار یک سوم حاضر شوند مشکلی به وجود نمی آید، بخشنامه بزنند و با توجه به نوع فعالیت بنگاهها اجازه دورکاری کارگران و جلوگیری از حضور آنها در محیط های کار را صادر کنند.

چمنی با بیان اینکه اگر هنرمندی یا مسئولی به کرونا مبتلا شود استوری می گذارد تا متوجه شوند ولی اگر کارگری کرونا بگیرد کسی خبر دار نمی شود، تصریح کرد: تنها جایی که آماری از کارگران مبتلا به کرونا داده نشده جامعه کارگری است، در حالی که اگر این آمار ارائه می شد متوجه می شدیم که چند درصد کارگران مبتلا شده اند. متاسفانه وقتی هم کارگری کرونا می گیرد باید از مرخصی استعلاجی استفاده کند که بعد از دوماه دوندگی تنها ۶۰ درصد غرامت دستمزد ایام بیماری با توجه به هزینه های سنگین درمان به او تعلق می گیرد.

به گفته وی هر کارگری که به کرونا مبتلا شود هزینه های سنگینی به تولید کشور و سازمان تامین اجتماعی وارد می شود.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.