سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
کاندیداها از نظر جامعه داخلی و بین المللی باید شناخته شده باشند
17 آوریل 2021 - 7:32
شناسه : 1241
بازدید 293
1

یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید از نظر جامعه داخلی و بین المللی، افراد شناخته شده‌ای باشند.

ارسال توسط :
پ
پ

عباس برزگر در گفت و گو با ایسنا درباره ویژگیهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از بعد حقوقی گفت: کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری هستند، باید چند تا خصیصه اساسی داشته باشند؛ اولا اینکه‌ از نظر جامعه داخلی و بین المللی،  افراد شناخته  شده‌ای باشند و دیگر اینکه  به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و ولایت  معتقد و پایبند باشند زیرا حکومت جمهوری اسلامی، حکومت دینی است و  در کنار جمهوریت، اسلامیت هم هست و ما نمی توانیم یک بخش از آن را قبول داشته باشیم و یک بخش دیگر را قبول نداشته باشیم.

وی ادامه داد:  کسی که می خواهد سکان نظام جمهوری اسلامی را به عنوان رئیس جمهور به دست بگیرد باید  به این دو موضوع پایبند و معتقد باشد. همچنین باید به  قانون اساسی  به عنوان قانون مادر و به خصوص اصول مربوط به اختیارات و وظایف ریاست جمهوری اشراف کامل داشته باشد و  باید قانون را خوب بلد باشد و بداند که یک رئیس جمهور چه وظایف و اختیاراتی دارد.

این کارشناس مسائل حقوقی تصریح کرد: همچنین سیاست مدار قابلی باشد و متدین و متعهد و متخصص باشد؛ البته نه متخصص مدرکی زیرا خیلی ها مدرک دکترا و فوق دکترا دارند ولی واقعا تخصص در کاری را که باید انجام بدهند  ندارند، باید متخصص واقعی باشند.  شاید با  بسیاری از  افراد برخورد کرده باشید که مدرک دارند ولی کار بلد نیستند و نمی توانند کار کنند. خیلی ها هم هستند که  سواد کلاسیک و دانشگاهی ندارند  ولی کاربلد و متخصص اند. همچنین  دانش و توان مدیریت کشور را در بعد داخلی و بین المللی  و اعتماد به نفس کامل داشته باشد و مدیر و مدبر باشد.

این وکیل دادگستری افزود: دیگر اینکه حقوق مردم  به خصوص حقوق شهروندی را خوب بشناسد و به وظایف خود در قبال حقوق مردم در برابر دولت و حقوق جامعه در برابر فرد پایبند باشد و  به آن عمل کند. 

وی تصریح کرد: کاندیداها باید برای تمام امور کشور برنامه کاربردی و جامع داشته باشند و به جای حرف و شعار  اهل عمل باشند و در عمل مردم ببینند که خدمتگزار آنان است و  اگر چنین بود آن وقت مردم هم امید پیدا می‌کنند و هم به او  اعتماد می‌کنند.

برزگر ادامه داد:  کسی که می خواهد نامزد انتخابات شود باید دو اصل حفظ امنیت و حاکمیت ملی و اقتصاد و معیشت جامعه را سرلوحه کار خود قرار دهد و از  بازی‌های جناحی و سیاسی جداً بپرهیزد و احزاب  و جناح ها را مدیریت کند و کسانی که خدمتگزار مردم هستند را در بدنه دولت خود قرار دهد و کسانی هم که توان ندارند یا مثبت نیستند را دفع کند و  از جناح بازی جدا خودداری کند. شایسته سالاری را در راس کار خود قرار بدهد  و آن وظایفی را که قانون اساسی  به عهده اش گذاشته است  خوب بشناسد و  به آن عمل کند، در این صورت حقوق مردم حفظ می شود.  

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: حقوق مردم  بیشتر رعایت حقوق پیش بینی شده در قانون اساسی و قانون حفظ حقوق  شهروندی و سایر قوانین از جمله  سند توسعه  قضایی و نیز حفظ آزادی‌های مشروع از جمله  آزادی بیان است و  از همه مهم تر  ضمانت اجرای حقوق مردم و وظایفی که  دولت دارد،  مطالبه گری است که در این زمینه  اصحاب رسانه باید همیشه منتقد باشند  اما انتقاد سازنده داشته باشند نه  انتقاد مخرب. هم  انتقاد  کنند و هم برنامه ارایه دهند. ممکن است کسی منتقد خوبی باشد ولی پیشنهاد دهنده خوبی نباشد،  یک منتقد خوب باید خوب نقد کند و خوب راهکار ارایه  بدهند. 

برزگر  افزود: ان‌شاءالله مردم با انتخاب اصلح، به انتخاب فرد شایسته کمک کنند و  مطالبه‌گری داشته باشند. یک اصل اساسی  امر به معروف و نهی از منکر  است که هم انتقاد سازنده و هم  پیشنهاد دهنده است زیرا انتقاد نهی از  منکر است و امر به معروف  پیشنهاد سازنده و خوب است و بهتر است بر روی این مسایل  فکر کنیم  و بیشتر  عمل کنیم.

 برزگر در پایان گفت:  در عمل وقتی مردم ببینند یک دولت خدمتگزار آنهاست، اصلا نیاز نیست تبلیغی صورت گیرد  زیرا وقتی دولتی خدمت کند، مردم خود می فهمند که چه کسی خدمتگزار و چه کسی خائن است.

 انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.