سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
صالحی: برق اضطراری در نطنز راه‌اندازی شد/سالن‌های متعدد و پیشرفته در دل کوه می‌سازیم
12 آوریل 2021 - 15:22
شناسه : 824
بازدید 273
0

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز را “خرابکاری” خواند و گفت: قطعا این اقدام خرابکاری بود. حادثه ای نبود که  اتفاقی روی داده باشد. سیستم های امنیتی به این مساله ورود پیدا کردند.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش نقد روز، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری کوانتوم در سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که حادثه روز یکشنبه ارتباطی با حادثه تیرماه سال ۹۹ مرتبط با مرکز مونتاژ سانتریفیوژها دارد گفت: خیر این دو حادثه از هم جدا هستند.

صالحی با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در نطنز اظهار کرد: دشمن دلش می‌خواهد یاس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است.

وی ادامه داد: آنها (دشمن) در گزارش هایی که می دهند، می گویند ۹ ماه فعالیت های هسته ای را در نطنز عقب انداخته ایم، اما من به شما می گویم، ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل توجهی از خرابکاری هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد.

وی تاکید کرد: این کشور باز نمی ایستد و هر کاری کنند ما با قوت و قدرت جلو می رویم. بهترین نوع بازدارندگی حفظ نشاط، روحیه و آمادگی است تا به دشمن نشان دهیم که این ملت تسلیم ناپذیر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بار قبل (اقدام تروریستی در تیرماه ۹۹) هم که اقدام خبیثانه کردند و سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل توجهی از آن سالن را احیا کردیم و همین امروز این سالن را سرپا کردیم، ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن های متعدد و پیشرفته می سازیم. 

صالحی خاطرنشان کرد: البته بگویم که ما از نظر حفاطتی و امنیتی اقدامات جدی را به کار گرفتیم. سیستم های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیدند و خودشان بعدا اطلاع رسانی می کنند اما سرنخ ها پیدا شده است.

وی تصریح کرد: در صنعت هسته ای کارهای ایذایی ما را متوقف نمی کند و این شعار نیست. من هیچ وقت اهل شعار نبودم آنچه گفتم را اعتقاد داشتم و به آن عمل کردم. همین امروز سیستم برق اضطراری در نطنز راه اندازی شد و ظرف روزهای آینده سیستم برق اصلی هم وصل می شود و بقیه امور پیش می رود. همین الان غنی سازی در نظنز با قوت انجام می شود و متوقف نشده است.
وی ادامه داد: بخشی از ماشین ها به خاطر حادثه روز گذشته از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شود و آنهایی که آسیب دیدند جایگزین می شوند. این را بگویم هر اتفاقی که افتاده است جبرانش چندین درصد بالاتر بوده است. ما بعد از حادثه اخیر هم، جبرانش را ۵۰ درصد بیشتر خواهیم کرد. 

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: راه مقابله ما راه شرافتمندانه و کوشش و تلاش است، ولی راه آنها خبیثانه است. جبران اتفاقات روی داده، بازگرداندن گذشته نیست بلکه جبران گذشته به علاوه اقدامات دیگر است که بعدا اطلاع رسانی می شود.

صالحی در ادامه از راه اندازی مرکز پزشکی هسته ای اطفال در بخش اطفال بیمارستان امام خمینی در اوایل اردیبهشت خبر داد و گفت: این مرکز برای اولین بار در سطح کشور ایجاد می شود و با همکاری و حمایت سازمان انرژی اتمی انجام شده است.

معاون رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به این پرسش که برخی گفته اند در واکنش به اقدام  تروریستی روز گذشته مذاکرات در وین باید متوقف شود؟ گفت: هر چیزی جای خودش. مذاکرات جای خود. اقدامات ایذایی دشمن نشان از توفیقات فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور است که به عنوان یک پشتواته قوی برای مذاکره‌کنندگان کشور بود. اینها فکر می کردند با این کار می توانند این پشتوانه را تضعیف کنند که قطعا اشتباه کردند. پشتوانه ما قوی تر شد و مذاکرات همه سر جای خودش است.

وی افزود: سانتریفیوژهایی که صدمه دیدند را با هم نوع خودش جایگزین می‌کنیم اما گفتم با اصلاحاتی که کیفیت و کارآمدی سانتریفیوژها را حداقل ۵۹ درصد بالا می برد.

وی در پاسخ به اینکه بخش آسیب دیده در نظنز، همان بخشی است که سال گذشته در تیرماه آسیب دید؟ اظهار کرد: اینها دو حادثه جدا هستند. سالن مونتاژ را احیا کردیم و تعداد مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ما در حد قابل قبولی بالا رفته است و عملا اتفاق سال گذشته را جبران کردیم.

صالحی در پاسخ به اینکه ماشین های آسیب دیده عمدتا IR1 بوده است گفت: عمدتا IR1 بوده اند، اما گفتم این ماشین ها که جایگزین می شوند با راندمان بالای ۵۰ درصد خواهد بود. دشمن بفهمد هر قدم ایذایی را بردارد ما به قبل برنمی گردیم بلکه به وضعیت بالاتر می رویم.

وی همچنین گفت که درباره حادثه دیروز مراتب را به آژانس اطلاع دادیم.

صالحی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که سوختی که قرار است برای راکتور تهران ساخته شود در سطح دنیا شناخته شده است؟ گفت: در دنیا هم تازه وارد عرصه ساخت این نوع سوختی شده‌اند که قرار است ما برای راکتور تهران بسازیم. نوع جدیدی از سوخت ۲۰ درصد است و مرکز نظام ایمنی ما ملاحظات ایمنی و فنی را در نظر می گیرد.

صالحی درباره اتفاقی که برای بهروز کمالوندی روز یکشنبه اتفاق افتاده است گفت: حادثه ناگواری بود اتفاقی که برای برادر عزیزمان آقای کمالوندی روی داد. ما برای بازدید به نطنز رفته بودیم که ناگهان کنترل را از دست دادند و افتادند. مچ پایشان آسیب دید و مقداری از سر و نزدیک چشم آسیب دیدند. اقداماتی در کاشان برای ایشان انجام شد و به زودی به تهران منتقل می شوند و در کل حال عمومی شان خوب است.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.