دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ 10 ذو القعدة 1444 Monday, 29 May , 2023 ساعت ×
خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۷ فروردین
06 آوریل 2021 - 19:09
شناسه : 284
بازدید 294
2

بررسی گرانی‌های اخیر در جلسه علنی با حضور وزیر جهاد کشاورزی/ ارجاع گزارش کمیسیون اقتصادی درباره گرانی‌های اخیر به قوه قضاییه/ موافقت مجلس با کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان/ اعلام وصول طرحی برای رفع موانع تولیدات کشاورزی و… از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) هفدهم فروردین ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش نقد روز جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش وزیر کشاورزی درباره علل گرانی ها در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

بررسی گرانی‌ها در مجلس با حضور خاوازی

از مردم عذرخواهی می‌کنم، بزودی آرامش به بازار مرغ بر می‌گردد

وزیر جهادکشاورزی با حضور در جلسه علنی امروز مجلس در جریان بررسی وضعیت تامین و توزیع نهاده های دامی و کشاورزی،‌ ضمن عذرخواهی از مردم بابت تلاطم در بازار تاکید کرد: کارگروه ویژه ای برای کنترل بازار در بخش مرغ تشکیل شده و به زودی آرامش به کل کشور بازخواهد گشت.

کاظم خاوازی بیان کرد: در باغستانها وضعیت بسیار خوبی داریم. هزینه های حمل و نقل، خدمات ماشینی و نیروی کار افزایش یافته و بر روی قیمت نهایی که کشاورز ارائه می دهد تاثیرگذار است.

دلایل افزایش قیمت مرغ از زبان رییس کمیسیون کشاورزی مجلس

همچنین سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به قصور و تقصیرها در مورد افزایش قیمت مرغ بر ضرورت بازگرداندن اختیارات وزارت جهاد کشاورزی برای تعدیل قیمت تأکید کرد.

تعزیرات برای مقابله با قیمت سرسام آور مرغ نقش آفرینی کند

در جریان بررسی علل گرانی های اخیر،‌ سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر با اشاره به تامین نهاده های دامی از خارج از کشور گفت: این در حالی است که تولید آنها در داخل ممکن است اما چرا وزارت جهاد کشاورزی برنامه ای برای آن ندارد؟. همچنین تعزیرات هم می تواند برنامه ای برای این قیمتهای سرسام آور داشته باشند این عدم هماهنگی باعث می شود مرغ شب عید نباشد و چند نرخی باشد، لااقل وزارت جهاد برنامه ای برای ماه رمضان داشته باشد.

ارز دولتی تخصیص یافته برای واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی کجاست؟

نماینده مردم قائنات هم تأکید کرد: برای مردم قابل قبول نیست که ما نتوانیم مفسدینی که ارز دولتی برای واردات نهاده های دامی و کشاورزی دریافت کرده اند را شناسایی کنیم.

سلمان اسحاقی افزود: متأسفانه به دلیل سیاست های غلط در تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات، کشاورزان به جای کشت نهاده های دامی روی به کشت هندوانه و خربزه آوردند. چه چیزی واجب تر از تأمین کالاهای اساسی است که باید به آن ارز دولتی اختصاص یابد. در سال ۹۹، ۱۴۵ میلیون دلار برای واردات نهاده های دامی ارز اختصاص یافته است اما این ارز سر از کجا درآورده است؟.

نهاده‌های دامی به جای مرغداران به دست دلالان رسیده است

در ادامه حسین محمدصالحی دارانی نماینده مردم فریدن با بیان اینکه تاکید کرد: متاسفانه هیچ گونه حمایتی از طرح های دامداری و مرغداری نشده است و امروز مردم به دلیل ضعف عملکرد دستگاه ها برای تامین مرغ مجبور به ایستادن در صف های طولانی هستند.

با توزیع کنندگان متخلف مرغ برخورد شود

همچنین مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم‌آباد خواستار برخورد قاطع با توزیع کنندگان متخلف مرغ شد و گفت: در گزارش کمیسیون کشاورزی، نقشی از ضعف نظارتی سازمان تعزیرات در نابسامانی کنونی دیده نشد، آیا سازمان تعزیرات به وظیفه قانونی خود عمل کرده؟ آیا با توزیع کنندگان متخلف برخورد قاطع صورت گرفته است؟

دام های استان آذربایجان غربی به کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌شود

در جریان بررسی علل گرانی های اخیر محمد علیپور نماینده ماکو با بیان اینکه مشکل اساسی در مدیریت کلان کشور است، گفت که دام های استان آذربایجان غربی به صورت قاچاق روانه کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود.

زیبا نیست مردم در صف مرغ  و تخم مرغ بمانند

نماینده بوشهر هم گفت: در سالی که با تدبیر رهبری مزین به نام “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” شده است، باید التزام عملی خود را جهت تحقق منویات رهبری نشان دهیم. 

عبدالکریم جمیری تاکید کرد: در کشوری که در اوج قدرت است زیبا نیست که مردم در شرایط کرونا در صف مرغ  و تخم مرغ بمانند.

در سه سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شده است

همچنین رییس کمیسیون اقتصادی گفت که دلایل نابسامانی ها در بازار و عدم تنظیم بازار کالاهای اساسی توسط دولت چند محور اساسی دارد که از جمله آن عدم اجرای قوانین مرتبط با تنظیم بازار است.

 محمدرضا پورابراهیمی افزود:‌در سه سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شده که دلیل آن عدم نظارت بر فرآیندهایی است که در سامانه های تخصصی حوزه اقتصاد و تجارت تعریف شده است.

بازگشت اختیارات وزارت جهاد کشاورزی را در شورای عالی هماهنگی دنبال می‌کنیم

پس از بررسی گزارش مربوط به گرانی‌های اخیر با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که موضوع بازگشت اختیارات وزارت جهاد کشاورزی را در شورای عالی هماهنگی دنبال می کند.

محمدباقر قالیباف افزود: در حال حاضر مهلت مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال ۹۸ درباره بند یک ماده ۱ قانون تمرکز وظایف بین وزارتخانه های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تمام شده و از آنجا که تمدید مجدد آن در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی تصویب نشد، مقرر شد در نخستین جلسه امسال این موضوع تعیین تکلیف شده و وظایف به مسیر قانونی خود بازگردند.

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره گرانی‌های اخیر به قوه قضاییه ارجاع شد

در این جلسه گزارش کمیسیون اقتصادی درباره تنظیم بازار و گرانی های اخیر با استناد به ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۲۰۲ رای موافق، ۸ رای مخالف و بدون رای ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر موافقت کردند که این گزارش به قوه قضاییه ارجاع شود.

ناطقین مجلس

انتقاد نماینده سوادکوه از مواجهه دولت با سفرهای نوروزی

حدادی: مجلس مخالف هر چیزی غیر از «راستی آزمایی از لغو تحریم‌ها» است

متینیان: تبر تیز سوء مدیریت از تیشه کند تحریم موثرتر بود

محبی: با رجوع به وصیت نامه شهدا میزان تقرب عملکرد خود را به آنها مقایسه کنیم

***

کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان هم  در دستور کار جلسه علنی امروز  قرار گرفت و بدون صحبت نماینده مخالف به رأی مجلس گذاشته شد.

بر این اساس کلیات این طرح با ۲۰۷ رأی به تصویب رسید و طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش ارجاع شد.

همچنین نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن، در مصوبه‌ای مقرر کردند سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به صورت رایگان به وزارت راه و شهرسازی منتقل شود.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه  از اعلام وصول طرحی برای رفع موانع تولیدات کشاورزی و دامی خبر داد.

همچنین سخنگوی کمیسیون کشاورزی هم تاکید کرد که کمیسیون بر نقض و اجرای ناقص قانون تمرکز، اختیارات و وظایف بخش کشاورزی تاکید دارد.

نمایندگان هم پس از استماع گزارش کمیسیون کشاورزی در مورد نقض در اجرای قانون تمرکز، اختیارات و وظایف بخش کشاورزی، در راستای اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس با ارسال این گزارش به قوه قضائیه موافقت کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

نقدعلی از حتکار مرغ در ۳ هزار و ۴۶۰ واحد مرغداری خبر داد  

انتقاد بدری از تشکیل صف های طولانی برای تهیه مرغ

پژمان فر: تصویب مشروط لوایح CFT  و پالرمو زمینه سوء استفاده دولت را فراهم می کند

علیپور: مجلس باید در جریان بند بند سند راهبردی با چین قرار بگیرد

فرخی: هیاتهای نظارت انتخابات نهایت دقت در تعیین صلاحیت را داشته باشند

منتظری: سیاست‌های ابلاغی دولت در مورد کرونا با صف‌های مرغ تناقض دارد

***

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس در جلسه علنی امروز ضمن قرائت پیام تسلیت مجمع نمایندگان استان زنجان در پی شهادت دو تن از محیط بانان این استان، بیان کرد: متاسفانه شب گذشته دو تن از محیط بانان ایثارگر به نام های مهدی مجلل و میکائیل هاشمی در یکی از مناطق حفاظت شده استان زنجان توسط افراد ناشناس به شهادت رسیدند. ضمن اینکه مجمع نمایندگان استان زنجان و نمایندگان این ضایعه اندوهبار را به ملت شریف ایران به ویژه مردم ولایتمدار این منطقه تسلیت می گویند، خواستار پیگیری فوری، تعقیب و مجازات عاملان این جنایت هستیم.

۲۳۳ نماینده مجلس هم در بیانیه ای از برنامه های نوروزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به ویژه پخش سریال «گاندو ۲» تشکر و قدردانی کردند.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.